تحریک مغزی از روی جمجمه tDCS

تحریک الکتریکی از روی جمجمه یا tDCS  یکی از روش های جدید تحریک سلول های مغزی است که بدون درد و غیر تهاجمی انجام می شود. در این روش یک جریان الکتریکی مستقیم بسیار ضعیف (۱ یا ۲ میلی آمپر) به نواحی مشخصی از مغز فرستاده می شود که این کار می تواند اثرات درمانی کوتاه و بلند مدت بر جای بگذارد. به عبارت دیگر این روش می تواند نواحی از مغز را که در بیماری مغز و اعصاب و روانپزشکی درگیر شده اند، بسته به تشخیص و نوع پروتکل درمانی مورد استفاده، تحریک پذیری سلول های مغزی را افزایش یا کاهش دهد. در این روش الکترود ها بر روی سطح پوست سر قرار می گیرند.

کاربردها:

tDCSدر درمان افسردگی مقاوم به دارو ، میگرن ، وسواس فکری-عملی، درد ناشی از صدمات تروماتیک نخاع و فیبرومیالژیا ، سکته های مغزی ، آفازی ، ولع مصرف ( مواد ، الکل ، سیگار و غذا ) ، پارکینسون ، بیش فعالی، وزوزگوش و آلزایمر ، با موفقیت به کار رفته است .

همچنین شواهد بسیاری اثربخشی tDCS را بر بهبود و ارتقا عملکرد های شناختی مانند حافظه ، یادگیری ، توجه ، برنامه ریزی و . . تأیید میکنند .این تکنیک می تواند در افراد سالم و به ویژه دانش آموزان، ورزشکاران و افراد با مشاغل دارای بار توجهی بالا به منظور تقویت سامانه های شناختی در گیر در توجه، تمرکز و حافظه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ملاحضات ایمنی:

تکنیک فوق در درمان طیف وسیعی از بیماری­ها مؤثر بوده و نویدبخش کاربردهای توانبخشی و بالینی می­باشد. استفاده از این روش آسان بوده و تنها عوارض جانبی نامطلوب خفیفی در نتیجه استفاده از آن مشاهده شده­است. اساساً موارد منع مصرف برای این روش وجود ندارد مگر موارد احتیاطی درمورد زنان باردار و افرادی که سابقه تشنج دارند. این روش نباید بر روی افرادی که از دستگاه­های بیوالکتریکی کاشته شده در بدن استفاده می­کنند، مانند دستگاه­های تنظیم ضربان قلب، اجرا شود.

عوارض جانبی:

با توجه به استفاده از جریان بسیار خفیف و عدم تماس الکترودها با بافت مغز در این تکنیک، مطالعات مختلف نشان داده اند که این روش کاملا غیر تهاجمی و بدون عوارض جدی است . تنها عارضه قابل توجهی که بعضی از مطالعات به آن اشاره کرده اند خارش محل الکترودها و قرمزی این محل پس از جلسات متعدد و طولانی در تعدادی از بیماران است که این قرمزی و خارش نه به علت آسیب بافتی بلکه عمدتا ناشی از گشادی عروق محل گذر جریان است .

 

تحریک الکتریکی از روی جمجمه یا tDCS چیست؟

 

درمان افسردگی و اضطراب با tDCS

 

درمان بیماری های مغز و سیستم عصبی با tDCS

 

Block "۲۵۶" not found